Șef direcţie modelarea riscurilor (departamentul riscuri bancare), Chișinău

DOPOMOGA GROUP - RECRUITING COMPANY

14 Сентября 2024

Beneficiarul nostru, reprezintă una dintre cele mai mari și mai dinamice bănci din Moldova, cu o infrastructură bine dezvoltată și o reputație puternică pe piața financiară internațională, anunță un post vacant de:

ŞEF DIRECŢIE MODELAREA RISCURILOR (DEPARTAMENTUL RISCURI BANCARE), CHIȘINĂU

Responsabilităţi:

  • Elaborarea, validarea, monitorizarea și documentarea modelelor statistice utilizate în procesul de gestiune a riscului de credit;
  • Aplicarea algoritmilor de machine learning în cadrul procesului de gestiune a riscurilor;
  • Contribuie la optimizarea proceselor de gestiune a riscurilor prin utilizarea instrumentelor analitice avansate;
  • Pregătirea seturilor de date (colectare, prelucrare, analiza calității);
  • Conducerea și coordonarea echipei de modelare a riscurilor pentru a asigura dezvoltarea și implementarea modelelor adecvate de evaluare a riscurilor;
  • Colaborarea strânsă cu alte departamente, inclusiv cu echipele de business, finanțe și
  • conformitate, pentru a asigura o abordare integrată a gestionării riscurilor.

Cerințe:

  • Studii superioare sau de specialitate în domeniul ştiinţelor economice/tehnice/exacte;
  • Experiența în analiza cantitativă a datelor (experiența în domeniul financiar va constitui un avantaj);
  • Cunoaşterea la nivel avansat a MS Excel, MS PowerPoint;
  • Cunoaşterea instrumentelor de lucru cu bazele de date: MS Acces, SQL;
  • Cunoaşterea limbajului de programare SAS, Python-R, C++ pentru analiza datelor va constitui un avantaj;
  • Abilități excelente de comunicare și colaborare, cu capacitatea de a lucra eficient cu echipe multidisciplinare;
  • Cunoaşterea limbii române, ruse şi engleze;
  • Capacităţi analitice şi de previziune.

Compania oferă:

  • Program individual de dezvoltare profesională şi avansare în carieră;
  • Aprecierea rezultatele prin salariu atractiv şi bonus de performanță;
  • Oferirea primei colective, de sărbători și ajutoare materiale pentru diverse situații personale;
  • Atmosferă și colectiv de muncă pozitiv, prin organizarea cluburilor de interes și team building;
  • Promovarea produsele băncii şi oferirea unor condiții avantajoase pentru angajați.

Vă rugăm să trimiteți  CV-ul Dvs la adresa de e-mail: dopomoga.staffing@gmail.com, indicând denumirea poziției vacante „Șef direcție modelarea riscurilor”.

Pentru informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați la numărul de telefon:  (+373) 787 08 500

E-mail: dopomoga.staffing@gmail.com
(+373) 787 08 500

Другие вакансии этой компании

Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть